Ogród przyjazny zwierzętom powinien być priorytetowym celem każdego z nas.

Dzikie zwierzęta chętnie odwiedzają nasze ogrody. Jeżeli ogród będzie dla nich przyjazny i znajdą w nim warunki do życia, rozmnażania to zagoszczą w nim na dłużej lub się zadomowią. Ogród przyjazny zwierzętom powinien być priorytetowym celem każdego z nas.

Ptaki bytujące w ogrodzie likwidują szkodliwe owady i umilają nam czas swoim śpiewem. Jeżeli chcemy stworzyć ogród pożytków dla skrzydlatych przyjaciół należy zapewnić im pokarm, schronienie i miejsca do osiedlania się. Większość dzikich ptaków lubi tereny zadrzewione. W ogrodzie pozostawmy stare drzewa z gęstymi, rozłożystymi koronami i posadźmy gęste, cierniste żywopłoty. Rośliny zapewnią ptakom kryjówkę przed wiatrem, chłodem, drapieżnikami, budulec do budowy gniazd oraz źródło pokarmu.

Dieta wielu ptaków opiera się na owadach, owocach, nasionach. W ogrodzie należy posadzić drzewa i krzewy jagodowe, które obficie owocują: winobluszcze, borówki, ogniki, jarzębiny, dzikie róże, maliny, śliwy i wiele innych. Owoce w okresie jesienno zimowym będą doskonałym źródłem pożywienia dla tych zwierząt.

 Zdecydujmy się również na dokarmianie ptaków, ale róbmy to regularnie i z rozmysłem. Do karmników należy dostarczać ziarna: słonecznika, zbóż, orzechy, siemię lniane, owoce świeże i suszone, słoninę. Należy rozmieścić poidełka, aby ptaki mogły ugasić pragnienie zimą i latem. Budki lęgowe należy zamontować w miejscach zacisznych, zacienionych na odpowiedniej wysokości.

Ze względu na ogromne korzyści jakie czerpiemy z działalności owadów powinniśmy dbać o ich bezpieczeństwo i ochronę. Zamontujmy w ogrodzie domki dla owadów pożytecznych.

Barwne motyle, pszczoły i trzmiele są głównymi zapylaczami roślin i przyczyniają się do zwiększenia plonów, a dodatkowo są prawdziwą ozdobą ogrodu. Posadźmy w ogrodzie rośliny miododajne: berberys, bluszcz, budleja, czeremcha, dalia, głóg, irga, jeżówka, kocimiętka, lawenda, lipa, mahonia, mniszek, nachyłek, nawłoć, pierwiosnek, robinia (akacja), rośliny owocowe (drzewa i krzewy), róża dzika, rudbekia, rzepak, wiciokrzew, wrzos, szałwia, zioła (różne gatunki) wiele innych!

Stwórzmy pachnącą łąkę kwietną z mieszanką polnych kwiatów, ziół i traw.

Ograniczmy stosowanie chemicznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Warto zostawić w ogrodzie kępkę zarośli na skraju ogrodu jako schronienie dla drobnych płazów i ssaków.

W oczku wodnym szybko pojawią się żaby i ropuchy. Woda jest im niezbędna do życia.


Tak zaaranżowana przestrzeń ogrodowa stanie się wspaniałym azylem dla dzikich zwierząt: ptaków, owadów, drobnych płazów i ssaków. Zaprośmy zwierzęta do naszych ogrodów!!